Podsumowanie 2023 roku

Podsumowanie 2023 roku

Rok 2023 powoli przechodzi do historii. Mimo że nie udało się zrealizować głównego celu, jakim był awans do II ligi, to ostatnie miesiące i dobra postawa "żółto-czarnych" mogą napawać optymizmem. Jaki był ten rok? Zapraszamy na podsumowanie.

Styczeń
Przygotowania do rundy rewanżowej Wieczysta prowadzona przez trenera Dariusza Marca rozpoczęła 9 stycznia. W kadrze oprócz zakontraktowanych wcześniej Karola Danielaka i Eryka Sobkowa pojawili się Hennos Asmelash i Simeon Slavchev. Z drużyną z kolei po półrocznym pobycie pożegnał się Błażej Augustyn. Pierwsze spotkania sparingowe rozegrane z wyżej notowanymi rywalami zakończyły się porażkami - z II-ligową wówczas Siarką Tarnobrzeg (1:4) i późniejszym beniaminkiem Ekstraklasy Puszczą Niepołomice (0:3).

Luty
To był miesiąc intensywnej pracy i przygotowań do rundy rewanżowej. Dwa tygodnie "żółto-czarni" spędzili w Turcji, gdzie rozegrali siedem sparingów. Wygrane z Concordią Chiajna (2:0), Tadżyskistanem U20 (2:1), Metalistem Charków (2:1), Inhułec Petrove (2:1), przeplataliśmy porażkami z FK Lwów (0:2), Kotwicą Kołobrzeg (0:1) i FC Kolcheti-1913 Poti (1:2). W ostatnim meczu kontrolnym po powrocie do Polski tuż przed pierwszym meczem ligowym, zremisowaliśmy z LKS Goczałkowice 2:2.
W lutym do kadry dołączyło dwóch kolejnych zawodników. Przed obozem w Turcji na zasadzie wypożyczenia z Lechii Gdańsk na Chałupnika trafił bramkarz Antoni Mikułko. Ostatnim transferem zimowego okienka było natomiast wypożyczenie z Jagielloni Białystok Macieja Twarowskiego. 

Marzec
W marcu wystartowała runda rewanżowa. "Żółto-czarni" dzięki główce Denysa Favorova w ostatniej minucie pokonali w Ostrowcu KSZO 1:0. Tydzień później przy Chałupnika zwyciężyli 3:2 z Podlasiem Biała Podlaska. Kolejny mecz nie miał już happy endu. W Sieniawie Wieczysta nie sprostała miejscowemu Sokołowi i ze stanowiskiem trenera "żółto-czarnych" pożegnał się Dariusz Marzec. Drużynę przejął Wojciech Łobodziński, który sezon wcześniej do Ekstraklasy wprowadził Miedź Legnica. Debiut nowego trenera przypadł na mecz z Orlętami Radzyń Podlaski, który zakończył się naszą pewną wygraną 3:0.

Kwiecień
Kwiecień rozpoczęliśmy rywalizacją na szczycie w Stalowej Woli. "Żółto-czarni" remis ze Stalą uratowali w ostatniej akcji meczu, po golu Maksymiliana Hebla. Kolejne ligowe potyczki w kwietniu to wygrane z Lublinianką 7:1, rezerwami Cracovii 3:0, Wiązownicą 2:1 i Unią Tarnów 3:1. W międzyczasie obie nasze drużyny awansowały w Pucharze Polskie po wygranych z Zalesianką (pierwsza drużyna) i Orłem Myślenice (rezerwy).

Maj
Wieczysta w ligowej tabeli szła łeb w łeb ze Stalą Stalowa Wola, ale na ostatniej prostej nie daliśmy rady. Decydujący był maj, który rozpoczął się dobrze, bo od wygranej 2:0 z Chełmianką. Mało kto spodziewał się wtedy, że będzie to jedyna ligowa wygrana w tym miesiącu. Remisy z Wisłą Sandomierz (2:2), Koroną II Kielce (1:1) i porażki z Wisłoka Dębica (1:3) i Avią Świdnik (1:2), zadecydowały, że "żółto-czarni" stracili szansę na awans. Na pocieszenie został "podwójny" awans w Pucharze Polski po wygranych z Beskidem Andrychów i Barciczanką (rezerwy) oraz zapewnienie sobie awansu do V ligi przez Wieczystą II.

Czerwiec
Rozgrywki ligowe zakończyliśmy wygraną z Czarnymi Połaniec 3:0 i porażką z Podhalem Nowy Targ (1:2). "Żółto-czarni" ostatecznie w swoim pierwszym sezonie na poziomie III ligi zajęli 3 miejsce za plecami Stali Stalowa Wola i Avii Świdnik. W Pucharze Polski było blisko finału: Wieczysta - Wieczysta II, ale rezerwy po rzutach karnych odpadły w półfinale ze Spójnią Osiek. W finale znalazła się pierwsza drużyna po wygranej z Podhalem Nowy Targ 4:1 i w Zabierzowie pewnie zwyciężyła 5:0, po raz trzeci z rzędu zdobywając Małopolski Puchar Polski.
Brak awansu wymusił przebudowę drużyny. Kontrakt wygasł trenerowi Łobodzińskiemu, którego miejsce zajął Maciej Musiał. Drużynę opuścili Damian Guzik, Adrian Frańczak, Sławomir Peszko, Dawid Jampich, Krzysztof Szewczyk, Radosław Majewski, Paweł Krawczyk, Piotr Bujak, Jakub Kowalski, Maciej Pałaszewski, Antoni Mikułko i Maciej Twarowski. Guzik i Szewczyk zostali w klubie w drużynie rezerw, z kolei Peszko i Frańczak dołączyli do pionu sportowego. Budowanie nowej drużyny rozpoczęliśmy od zakontraktowania Dawida Pakulskiego, Dawida Kiedrowicza, Przemysława Bargiela, Przemysława Kapka, Błażeja Sapielaka, Szymona Rygiela i Pawła Łysiaka. Na Chałupnika trafił również wielokrotny reprezentant Polski Michał Pazdan.

Lipiec
Rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu w III lidze. Do drużyny Macieja Musiała dołączyli kolejni zawodnicy - Kacper Skrobański, Jakub Murawski i Rafał Pietrzak. W pierwszym sparingu pokonaliśmy Hutnik Kraków 2:0. Następnie zremisowaliśmy z Puszczą Niepołomice 0:0 i pokonaliśmy Podhale Nowy Targ 4:1. Kolejny tydzień "żółto-czarni" spędzili na obozie w Arłamowie, gdzie rozegrali dwa mecze kontrolne z IV-ligowcami z Podkarpacia: z Pogonią-Sokołem Lubaczów (2:2) i Cosmosem Nowotaniec (2:1). Kolejny sparing już w Krakowie zakończył się wygraną 3:2 z beniaminkiem III ligi Starem Starachowice.

Sierpień
Próbą generalną przedm rozgrywek był mecz z Koroną II Kielce wygrany 4:1. Inauguracja w Krośnie z Karpatami okazała się jednak falstartem. "Żółto-czarni" przegrali z beniaminkiem 0:1. W II kolejce Wieczysta zmierzyła się z innym beniaminkiem - Wiślanami Jaśkowice i po 25 minutach przegrywała 0:2. Ostatecznie podopieczni trenera Musiała odwrócili losy meczu i zwyciężyli 5:3. Trochę spokoju przyniosły kolejne wygrane z Garbarnią Kraków (3:2) i Chełmianką (4:0), ale miesiąc zakończyliśmy porażką w słabym stylu z Avią Świdnik (1:3). W międzyczasie drużyna była systematycznie wzmacniana i uzupełniania. Na Chałupnika trafili Sasa Zivec, Christoph Knasmüllner, Jakub Wołosik, Patryk Letkiewicz i Jacek Góralski.

Wrzesień
Ostatnimi ruchami kadrowymi przy Chałupnika było przyjście Ante Aralica i odejścia Maksymiliana Hebla i Adriana Klimczaka. W lidze "żółto-czarni" radzili sobie średnio. Dobre mecze przeplatali słabszymi. Po okazałej wygranej u siebie z Wiązownicą (7:0), przyszła porażka z Podlasiem Biała Podlaska (2:3) i "wymęczona" wygrana z Orlęta Radzyń Podlaski (3:2). W konsekwencji pracę przy Chałupnika stracił trener Maciej Musiał, a tymczasowo drużynę przejął Sławomir Peszko. Pod wodzą nowego opiekuna "żółto-czarni" przywieźli cenne 3 punkty z Ostrowca, po raz drugi w 2023 roku pokonując KSZO 1:0. Miesiąc zakończyliśmy porażką w I rundzie Fortuna Pucharu Polski z Piastem Gliwice 0:4. Jak się później okazało, była to jedyna przegrana trenera (już nie tymczasowego) Sławomira Peszko w 2023 roku.

Październik
Po wygranej 6:1 z Unią Tarnów, przyszły dwa wyjazdowe remisy z Wisłoką Dębica i Sokołem Sieniawa. Trener Peszko konsekwentnie jednak wdrażał swój pomysł na prowadzenie drużyny i Wieczysta wygrała u siebie z Podhalem Nowy Targ (1:0) i na wyjeździe ze Świdniczanką (4:2).

Listopad
W listopadzie "żółto-czarni" byli niepokonani. Efektowne wygrane z Siarką Tarnobrzeg (3:0), z Czarnymi Połaniec (2:1) oraz ze Starem Starachowice (5:1) i Karpatami Krosno (5:0) sprawiły, że Wieczysta zimę spędzi na fotelu lidera, a my z nadziejami możemy patrzeć na rok 2024.

Grudzień
Ostatni miesiąc minął przy Chałupnika spokojnie. Piłkarze udali się na urlopy, a w gabinetach trwają przygotowania do rundy rewanżowej. Już wkrótce będziemy mieć dla Was kolejne dobre informacje.

Tymczasem wszystkim kibicom Wieczystej oraz sympatykom piłki nożnej życzymy mnóstwa sportowych emocji i wielu powodów do radości w Nowym Roku!